Grundläggande vuxenutbildning

Grundläggande vuxenutbildning vänder sig till dig som behöver studera på grundskolenivå och ger allmän kompetens inför arbete och samhället samt god grund för fortsatta studier på gymnasienivå.

Du börjar studera på den nivå som motsvarar dina förkunskaper. Det är du och ditt studiemål som avgör i vilken omfattning och på vilken nivå du väljer att studera.

I Flens kommun delar vi in basämnena engelska, matematik och svenska och svenska som andra språk, i fyra delkurser. När du börjar dina studier gör lärarna ett test så att du vet vilken delkurs du behöver börja på.  Här på skolan har vi:

  • Engelska
  • Svenska och svenska som andra språk
  • Matematik
  • Samhällskunskap

Om du vill läsa något annat ämne kan vi erbjuda distanskurs, eller utbildning på annan ort.

Undervisande lärare

Engelska

Irene Breslin   irene.breslin@vux.flen.se

Joanna Sjunesson  Joanna.sjunesson@vux.flen.se

Sandra Sjunesson sandra.sjunesson@vux.flen.se

Svenska som andra språk

Ylva Eriksson   Ylva.eriksson@vux.flen.se

Svenska

Elin Lindahl   elin.lindahl@vux.flen.se

Matematik

Maria Moberg maria.moberg@vux.flen.se

Samhällskunskap

Monica Lind Nilsson  monica.lind.nilsson@vux.flen.se

 

 

 

 

Sidansvarig: Anna-Lena Karlsson
Senast uppdaterad: 2017-08-08 08:29:22