Hoppa till huvudinnehåll
Bilden visar simhallen Hammarvallen

Sommarsimskola 2023

Att kunna simma är viktigt, inte minst nu när sommarlovet snart är här.

Flens kommun erbjuder simskola i sommar för elever som slutar förskoleklass och årskurs 1 och 2 i Flens kommun. Barn födda 2014, 2015 och 2016. I första hand är platserna till för dig som behöver extra simträning, EJ för dig som redan kan simma!

Målet är att kunna simma 25 meter.

Simskolan genomförs i simhallen på Hammarvallen måndag 12 juni till fredag 30 juni, dock ej på Midsommarafton. Simlärare är Aylin och Tina från simhallen.

Simskolan blir i tre olika grupper med samma tid varje dag. Kl. 8.30, kl. 9.30 och kl. 10.30. Simlektionerna är 45 minuter. Blir det många som anmäler sig så blir det en grupp till kl. 12.30. Duscha och tvätta sig innan simskolan är obligatoriskt.

Kostnad: Det har beslutats att Sommarsimskolan är avgiftsfri det här året.

Anmälan: Du anmäler dig genom att någon av dina föräldrar/vårdnadshavare anmäler dig i simhallens kassa. Anmälan ska göras senast fredag 2 juni.

Vid frågor e-posta till:
flenssimhall@flen.se 

Vill du läsa mer om simhallen i Flen, läs här.

Arkiv